Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.komunikacjaczestochowska.pl
jeszcze momencik...
www.komunikacjaczestochowska.pl
W gm. Konopiska znajduje się jeden z najczystszych w regionie zalewów „Pająk”, który powstał w 1979 r. przez spiętrzenie rzeki Konopki. Zalew dysponuje piaszczystą plażą z boiskiem do piłki siatkowej, miejscem odpoczynku w postaci drewnianych altan, miejscem przeznaczonym na grillowanie.
Czytaj dalejNajmłodszą inwestycją związaną z wypoczynkiem nad wodą jest zbiornik retencyjny w Przyrowie
z przyległym terenem rekreacyjnym: piaszczystą plażą, altanami, stanowiskami do grilla, placem zabaw dla dzieci i boiskiem do piłki plażowej.
Gmina Mstów gwarantuje niezapomniane wrażenia miłośnikom sportów wodnych i wspinaczki skałkowej. Wśród kajakarzy dużą popularnością cieszy się spływ kajakowy na rzece Warcie od Bramy Mirowskiej, którą tworzą Balikowa Skała oraz Jaś i Małgosia do Mstowa. Płynąc w kierunku Jaskrowa po drodze mija się wzgórze Świętą Górkę Przeprośną oraz wzgórze z wałami grodziska „Gąszczyk” (VIII/IX w.). Na wysokości Mstowa pojawiają się zabudowania zabytkowego klasztoru Kanoników oraz legendarna Skała Miłości. Po dopłynięciu do przystani kajakowej w Mstowie, można zrobić przerwę na odpoczynek nad zalewem Tasarki. Zalew jest jednym z elementów atrakcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego zajmującego powierzchnię 5 ha; należą do niego m.in. boiska sportowe, altanki, miejsca do grillowania, alejki spacerowe. Kolejnym punktem na trasie jest miejscowość Kłobukowice w gm. Kłomnice. Kajakiem można dopłynąć aż do Rzek Wielkich.
Czytaj dalejSąsiednia gmina Przyrów również przyciąga turystów możliwością spływu rzeką Wiercicą, podobnie jak gm. Lelów, gdzie rzeką Białką można płynąć pontonami od przystani przy zalewie w Lelowie do Białej Wielkiej, gdzie nieopodal zabytkowego młyna kończy się trasa spływu. Przybliżony czas spływu to 2 godziny (4 km).
Czytaj dalejNajstarszym zabytkiem Przyrowa jest kościół św. Mikołaja z XVI w. wybudowany z kamienia łamanego i cegły. Obiekt można oglądać z zewnątrz.
Czytaj dalejNa południe od Złotego Potoku, w Dolinie Wiercicy nad stawem „Sen nocy letniej” stoi pochodzący z przełomu XVIII/XIX w. młyn „Kołaczew”. Nazwa młyna pochodzi od charakterystycznego stukotu pracującego młyna – kołatania. Z tego samego okresu pochodzi młyn na Wiercicy w Gminie Przyrów. Nieco młodszy jest młyn w Białej Wielkiej (Lelów) zbudowany częściowo z kamienia i częściowo
z cegły w 1935 r. Młyn do dziś produkuje różne gatunki mąki.
Jednymi z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są ruiny zamku w Olsztynie. Zamek został wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat stał na straży północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym.
Na błonie zamku olsztyńskiego w 2007 r. został przeniesiony ze wsi Borowno, a później zrekonstruowany dwukondygnacyjny drewniany spichlerz z 1783 r. Obecnie mieści się w nim restauracja.
Czytaj dalejDrugim Muzeum Regionalnym w powiecie częstochowskim jest muzeum w Kamienicy Polskiej, które zwiedzającym chce pokazać początki osadnictwa i sposób życia mieszkańców tej gminy. Kamienica w XIX w. była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.
Czytaj dalejW gm. Olsztyn można zwiedzić inny drewniany zabytek, jest to modrzewiowy kościół pw. Św. Idziego w Zrębicach wybudowany w 1789 r. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z dzwonami pochodzącymi z 1632 r. Kolejnym ciekawym przykładem architektury drewnianej jest kościół parafii starokatolickiej mariawitów p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starczej zbudowany w latach 1907–1909, po odłączeniu Mariawitów od Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Jest to budowla jednonawowa z kruchtą i boczną zakrystią.
Czytaj dalejRodzina Denhoffów w latach 20-tych XVII w. ufundowała w Kruszynie pałac wraz z parkiem w stylu manierystycznym. Kolejnym właścicielem była w XIX i XX w. rodzina Lubomirskich. W pałacu gościli polscy królowie i królowe: Władysław IV, Michał Korybut Wiśniowiecki, Marysieńka Sobieska. Obecnie pałac ma prywatnego właściciela.
Czytaj dalejKlasycystyczny dwór Steinhagena w Cielętnikach, gm. Dąbrowa Zielona pochodzi z 1725 r. i należał przed II wojną światową do przemysłowca Stefana Steinhagena. Oprócz wielokrotnie przebudowanego dworu zobaczymy tu odrestaurowany budynek rządcówki, oranżerię, kaplicę dawnego zboru braci polskich oraz XIX-wieczną gorzelnię. Obecnie obiekt ma prywatnych właścicieli i jest dostępny dla gości pod nazwą Rezydencja Dworsko–Parkowa Prastara.
Czytaj dalej