Zawsze aktualny rozkład dostępny jest na stronie: www.komunikacjaczestochowska.pl

do góry

jeszcze momencik...

Trwa wyszukiwanie połączeń

www.komunikacjaczestochowska.pl

Kontrast: AA
Czcionka: AAA
Odstępy:
Szukaj

Wyszukiwarka

Zamknij

Jeżeli chcesz wyszukać rozkład jazdy użyj wyszukiwarki połączeń

POWIATCZĘSTOCHOWSKI
Powiat Częstochowski
Przystanek odjazdu
Przystanek docelowy
Miejscowość odjazdu
Miejscowość docelowa

Atrakcje turystyczne

Wyszukiwarka atrakcji:

Zalew „Pająk”

Atrakcje turystyczne - Lelów

W gm. Konopiska znajduje się jeden z najczystszych w regionie zalewów „Pająk”, który powstał w 1979 r. przez spiętrzenie rzeki Konopki. Zalew dysponuje piaszczystą plażą z boiskiem do piłki siatkowej, miejscem odpoczynku w postaci drewnianych altan, miejscem przeznaczonym na grillowanie.

Czytaj dalej

Zalew w Przyrowie

Atrakcje turystyczne - Przyrów

Najmłodszą inwestycją związaną z wypoczynkiem nad wodą jest zbiornik retencyjny w Przyrowie
z przyległym terenem rekreacyjnym: piaszczystą plażą, altanami, stanowiskami do grilla, placem zabaw dla dzieci i boiskiem do piłki plażowej.

Czytaj dalej

Zalewem Tasarki

Atrakcje turystyczne - Mstów

Gmina Mstów gwarantuje niezapomniane wrażenia miłośnikom sportów wodnych i wspinaczki skałkowej. Wśród kajakarzy dużą popularnością cieszy się spływ kajakowy na rzece Warcie od Bramy Mirowskiej, którą tworzą Balikowa Skała oraz Jaś i Małgosia do Mstowa. Płynąc w kierunku Jaskrowa po drodze mija się wzgórze Świętą Górkę Przeprośną oraz wzgórze z wałami grodziska „Gąszczyk” (VIII/IX w.). Na wysokości Mstowa pojawiają się zabudowania zabytkowego klasztoru Kanoników oraz legendarna Skała Miłości. Po dopłynięciu do przystani kajakowej w Mstowie, można zrobić przerwę na odpoczynek nad zalewem Tasarki. Zalew jest jednym z elementów atrakcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego zajmującego powierzchnię 5 ha; należą do niego m.in. boiska sportowe, altanki, miejsca do grillowania, alejki spacerowe. Kolejnym punktem na trasie jest miejscowość Kłobukowice w gm. Kłomnice. Kajakiem można dopłynąć aż do Rzek Wielkich.

Czytaj dalej

Spływu rzeką Wiercicą

Atrakcje turystyczne - Przyrów

Sąsiednia gmina Przyrów również przyciąga turystów możliwością spływu rzeką Wiercicą, podobnie jak gm. Lelów, gdzie rzeką Białką można płynąć pontonami od przystani przy zalewie w Lelowie do Białej Wielkiej, gdzie nieopodal zabytkowego młyna kończy się trasa spływu. Przybliżony czas spływu to 2 godziny (4 km).

Czytaj dalej

Kościół św. Mikołaja

Atrakcje turystyczne - Przyrów

Najstarszym zabytkiem Przyrowa jest kościół św. Mikołaja z XVI w. wybudowany z kamienia łamanego i cegły. Obiekt można oglądać z zewnątrz.

Czytaj dalej

Młyn „Kołaczew”

Atrakcje turystyczne - Przyrów

Na południe od Złotego Potoku, w Dolinie Wiercicy nad stawem „Sen nocy letniej” stoi pochodzący z przełomu XVIII/XIX w. młyn „Kołaczew”. Nazwa młyna pochodzi od charakterystycznego stukotu pracującego młyna – kołatania. Z tego samego okresu pochodzi młyn na Wiercicy w Gminie Przyrów. Nieco młodszy jest młyn w Białej Wielkiej (Lelów) zbudowany częściowo z kamienia i częściowo
z cegły w 1935 r. Młyn do dziś produkuje różne gatunki mąki.

Czytaj dalej

Ruiny zamku w Olsztynie

Atrakcje turystyczne - Olsztyn

Jednymi z największych i najbardziej efektownych reliktów obiektów obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej są ruiny zamku w Olsztynie. Zamek został wzniesiony w drugiej połowie XIII stulecia, przez ponad 300 lat stał na straży północno-zachodniej Małopolski, tuż przy granicy śląskiej. Ruiny zamku są udostępnione zwiedzającym.

Na błonie zamku olsztyńskiego w 2007 r. został przeniesiony ze wsi Borowno, a później zrekonstruowany dwukondygnacyjny drewniany spichlerz z 1783 r. Obecnie mieści się w nim restauracja.

Czytaj dalej

Muzeum Regionalne w Kamienicy Polskiej

Atrakcje turystyczne - Kamienica Polska

Drugim Muzeum Regionalnym w powiecie częstochowskim jest muzeum w Kamienicy Polskiej, które zwiedzającym chce pokazać początki osadnictwa i sposób życia mieszkańców tej gminy. Kamienica w XIX w. była liczącym się w Królestwie Polskim ośrodkiem produkcji tkackiej.

Czytaj dalej

Kościół Mariawitów

Atrakcje turystyczne - Starcza

W gm. Olsztyn można zwiedzić inny drewniany zabytek, jest to modrzewiowy kościół pw. Św. Idziego w Zrębicach wybudowany w 1789 r. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z dzwonami pochodzącymi z 1632 r. Kolejnym ciekawym przykładem architektury drewnianej jest kościół parafii starokatolickiej mariawitów p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Starczej zbudowany w latach 1907–1909, po odłączeniu Mariawitów od Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Jest to budowla jednonawowa z kruchtą i boczną zakrystią.

Czytaj dalej

Pałac w Kruszynie przed renowacją

Atrakcje turystyczne - Kruszyn

Rodzina Denhoffów w latach 20-tych XVII w. ufundowała w Kruszynie pałac wraz z parkiem w stylu manierystycznym. Kolejnym właścicielem była w XIX i XX w. rodzina Lubomirskich. W pałacu gościli polscy królowie i królowe: Władysław IV, Michał Korybut Wiśniowiecki, Marysieńka Sobieska. Obecnie pałac ma prywatnego właściciela.

Czytaj dalej

Klasycystyczny dwór Steinhagena w Cielętnikach

Atrakcje turystyczne - Cielętniki

Klasycystyczny dwór Steinhagena w Cielętnikach, gm. Dąbrowa Zielona pochodzi z 1725 r. i należał przed II wojną światową do przemysłowca Stefana Steinhagena. Oprócz wielokrotnie przebudowanego dworu zobaczymy tu odrestaurowany budynek rządcówki, oranżerię, kaplicę dawnego zboru braci polskich oraz XIX-wieczną gorzelnię. Obecnie obiekt ma prywatnych właścicieli i jest dostępny dla gości pod nazwą Rezydencja Dworsko–Parkowa Prastara.

Czytaj dalej